Pamäťová pena je veľmi špecifický materiál, u ktorého nebolo prioritne zamýšľané, že bude slúžiť na výrobu matracov. Neskôr sa však ukázalo, že sa veľmi dobre hodí aj na tento účel. Dnes ju bežne stretávame v mnohých domácnostiach a ubytovacích zariadeniach prostredníctvom produktov pre zdravý spánok.

Aké sú výhody matracov z pamäťovej peny?

Táto pena sa vyznačuje radom skvelých výhod, ktoré prepožičiavajú matracom unikátne vlastnosti. V nasledujúcich bodoch sa o nich môžete detailnejšie dozvedieť viac.

Dokonalé prispôsobenie sa telu a optimalizácia tvrdosti

Lenivá pena je unikátna predovšetkým v tom, že mení svoju tvrdosť vplyvom telesného tepla a tlaku spiacej osoby. Keď je matrac zaťažený, vzduch vo vnútorných bunkách matraca sa presunie do susedných buniek, pena začne elegantným spôsobom kopírovať telo a poskytne mu oporu v ideálnej polohe. Vplyvom vyššej teploty teda mäkne a svoj tvar si „pamätá“. Po uvoľnení sa „lenivo“ vráti do svojho pôvodného tvaru, a preto sa jej hovorí pamäťová či lenivá pena. Vďaka týmto charakteristikám vytvára minimálny protitlak a napomáha cirkulácii krvi. Jej najväčšou presnosťou je, že človek má oveľa menšiu potrebu meniť počas spánku svoju polohu, čo vedie ku kvalitnejšiemu odpočinku.

Hand Testing Orthopedic Memory Foam Core Mattress

Relaxácia pre organizmus

S prvou výhodou súvisí aj vlastnosť v podobe ideálnej relaxácie pre organizmus. Svalstvo sa počas spánku krásne uvoľní, čo prispieva k celkovej regenerácii. Taktiež pena zmierňuje bolesti chrbta a kĺbov, pretože svojím tlak obmedzuje vznik preležanín. Vďaka tomu, modely vybavené týmto materiálom sú ideálne pre osoby, ktoré sú po operáciách s kĺbmi, chrbticou, s inými ortopedickými problémami, pre dlhodobo ležiacich či imobilizovaných jedincov alebo dokonca športovcov, ktorí svoje telo oveľa viac namáhajú.

Vhodná pre alergikov a astmatikov

Lenivá pena je umelý materiál, a preto sa roztočom a iným mikroorganizmom nepozdáva. Neposkytuje vhodné prostredie pre ich život, a tým je matrac vhodný i pre alergikov či astmatikov.

Nehojdá sa

Matrac z pamäťovej peny môže byť výbornou voľbou do manželskej postele, ak ho chcete kúpiť v jednom kuse. Povrch sa totiž „nehojdá“. Keď spia na posteli dvaja ľudia, tak v každom bode matraca pracuje pena samostatne, takže nie sú cítiť pohyby toho druhého, ktoré by vás počas noci mohli budiť. Inak povedané, tlmí nárazy, a preto vás nepokojný spánok vášho partnera nevyruší.

Ideálne odvetrávanie a priedušnosť

Štruktúra pamäťovej peny je otvorená a taktiež priedušná. To umožňuje dobrú cirkuláciu vzduchu a odvetrávanie vlhkosti, čo je dôležité pre udržiavanie správnych hygienických podmienok.

Nižšia hmotnosť

Pokiaľ si zaobstaráte matrac z lenivej peny, bude sa vám s ním perfektne manipulovať, keďže samotná pena je veľmi ľahká. Penové matrace bývajú spravidla ľahšie, než napríklad pružinové. Túto vlastnosť oceníte najmä pri praní poťahu alebo pri obliekaní či vyzliekaní prestieradla.

Dlhšia životnosť

Hoci ležiaca plocha matraca je tvorená z tejto peny, ktorá poskytuje skôr mäkší povrch, neznamená to, že by sa skôr preležala. Pamäťová pena je veľmi kvalitný materiál a môžete od nej očakávať dlhú životnosť.

Rôzna tuhosť

Rovnako ako PUR alebo studená pena sa aj lenivá pena vyrába v niekoľkých variantoch tuhosti. Výrobcovia pracujú z niekoľkými druhmi, a preto variabilita tuhosti a tvarovateľnosti umožňuje uspokojiť rozličné požiadavky všetkých zákazníkov. Navyše sa zvyčajne kombinuje s ďalšími materiálmi, takže si vyberie naozaj každý.

Aké sú nevýhody matraca z lenivej peny?

Chce to čas

Ako už bolo spomenuté, visco pena má schopnosť dokonale „obtiecť“ telo. Zaisťuje rovnomerné rozloženie hmotnosti a poskytne výbornú oporu tak ako svalom, tak i chrbtici. Avšak určitou nevýhodou môže byť fakt, že telu je potreba poskytnúť čas, aby si na pamäťovú penu zvyklo. Matrac z tohto materiálu má naozaj špecifický povrch avšak po dlhšom používaní nebudete chcieť spať na ničom inom.

Pre deti nie

Matrac z lenivej peny nie je vhodný pre deti, pretože ich chrbtica sa ešte len vyvíja a ležiaca plocha z tohto materiálu neposkytne detskému telíčku takú oporu, akú potrebuje.

Mäkší povrch

Lenivá pena je vo všeobecnosti mäkším materiálom, čo znamená, že spánok na takomto matraci nemusí vyhovovať osobám uprednostňujúcim tvrdšie lôžko.