O pamäťovej pene sa najčastejšie hovorí práve v súvislosti s matracmi a ďalšími produktmi pre zdravý spánok. Možno ste o nich už počuli množstvo informácií, ktoré však zavádzajú, prípadne sa nezakladajú na pravde. Dali sme dokopy najčastejšie omyly, ktoré sa obvykle s týmto materiálom spájajú. Aké sú teda námietky užívateľov, ktoré sa týkajú pamäťových pien?

1)Pamäťová pena je drahá…

Visco-elastická pena je moderný, technologicky vyspelý materiál, ktorý bol pôvodne vyvinutý pre účely NASA. Preto sa mnohí z vás môžu domnievať, že matrace či anatomické vankúše z nej vyrobené sú pomerne drahé. Omyl! Dnes sú tieto produkty cenovo dostupné a môže si ich dovoliť naozaj každý. Rozhodujúcim faktorom ceny býva kvalita peny. Čím je ležiaca plocha z visco peny vyššia, tým býva matrac drahší, avšak okrem ceny je i samotná kvalita spánku vyššia. Nezabúdajme však na to, že investícia do zdravia sa vždy z dlhodobého hľadiska oplatí.

2) Na pamäťovú penu si nezvyknem …

Býva veľmi častý a pochopiteľný argument. Keď niekto dlhé roky spí na zlom matraci, môže obstaraním nového matraca pociťovať, že mu nie celkom vyhovuje, napr. čo sa tvrdosti týka. Je to predsa len zmena, podotýkame, že vždy k lepšiemu. Navyše, pamäťová pena je svojím zložením špecifická, doslova vaše telo objíme, takže je potrebné počítať s tým, že si najprv musí samotné telo na tento preň nový materiál zvyknúť. Počas niekoľkých dní však negatívne pocity odznejú a vy už potom nebudete chcieť spať na ničom inom. To vám garantujeme. Uisťujeme vás, že trpezlivosť ruže prináša, pretože spánok na matraci z pamäťovej peny je skrátka niečo, čo je potrebné osobne zažiť.

3) Na matraci z lenivej peny sa budem veľa potiť, pretože materiál reaguje na teplo …

Jednou z najväčších výhod lenivej peny je jej citlivosť na teplotu. Akonáhle si na matrac či na vankúš ľahnete, doslova vás svojím objemom objíme, roztečie sa okolo tela. Absorpciou vašej telesnej teploty v mieste, kde ležíte mäkne. Pri zmene pozície začína chladnúť a pomaly sa vracať do svojho pôvodného stavu. Preto si mnohí môžu myslieť, že sa budú na matraci viac potiť. To však nie je pravdou. Materiál disponuje otvorenou štruktúrou buniek a zabezpečuje potrebné vetranie a cirkuláciu vzduchu. Obava z nadmerného potenia je zbytočná.

Keď sa predsa len budete viac potiť, čo vás môže postihnúť predovšetkým v lete, hľadajte príčinu inde. Vymeňte vaše prestieradlo a obliečky za tenšie, priedušnejšie materiály. To isté platí i pre vašu nočnú bielizeň.

Mnohí užívatelia majú lenivú penu radi, niektorí naopak zas nie. Tak či onak nie všetci ľudia sú rovnakí, preto rozhodne nemôžeme tvrdiť, že matrac z pamäťovej peny bude vyhovovať všetkým. Koniec koncov to isté platí aj pre pružinové či latexové matrace, modely z PUR, matrace zo studenej peny a ďalších materiálov. Isté však je to, že prevažná väčšina tých, čo mali možnosť spať na lôžku s visko penou, si nemôžu vynachváliť, aký majú teraz pokojný, zdravý a kvalitný spánok.